Josífkov - Spáleniště

Vítejte alespoň virtuálně na chalupě Josífkov-Spáleniště.

Salesiánská chalupa Josífkov-Spáleniště je určena především pro akce s mládeží. Té se věnoval italský kněz Don Bosco (1815–1888), zakladatel salesiánů. O mládeži říkal, že to je nejkřehčí součást lidské společnosti a je jí potřeba věnovat obzvláštní pozornost.

Chalupa se nachází ve Staré Vsi v Krkonošském podhůří, dva kilometry pod Vysokým nad Jizerou v nadmořské výšce 600 m. Je stranou od cesty, takže kolem chalupy neproudí davy lidí, ale pěkně se zapotíte při strmém výstupu od parkoviště. V zimě se krásně běžkuje v okolí blízkém i vzdáleném, nejbližší sjezdovku najdete ve Vysokém n. J. – Šachty. V létě se dá podniknout množství výletů do Jizerských hor, Krkonoš, do nedalekých Bozkovských dolomitových jeskyní…

Josífkov - Spáleniště

Budování

Od podzimu roku 2001, kdy si chalupu vzalo společenství ACS Praha-Dolní Počernice do svého společného apoštolátu, se pobyt velmi zpříjemnil. Za podpory sv. Josefa a dobrých lidí se zateplil strop v jídelně a na chodbě, na chodbě byly omítnuty do té doby hrubé zdi, vybetonovala se podlaha, položila se dlažba, zabudovalo se nové vstupní dvoudveří, zprovoznila se voda, usadil a zprovoznil se v kuchyni dřez a el. bojler, umyvadla v pokojích, koupelna byla jen v hrubé stavbě – elektřina, voda, omítky, sádrokarton na strop, beton, obklady, dlažba, sprchový kout…, zateplení schodiště, obložení schodů dřevem, zateplení obou horních ložnic, další obklady…, nová kadibudka, těžba a zpracování dřeva na topení, byly dodány postele, matrace, a výbava na spaní, nějaký nábytek, a ještě mnoho další drobné i méně drobné práce…

Velká akce se chystá na půdě ve velké ložnici a v podkroví, totiž zateplení celé střechy a obložení dřevem a sádrokartonem. (Aktualizace v r. 2012 – velká ložnice již zateplena!)

((Další aktualizace jsem nestíhal zaznamenávat, neb na chalupě bylo každý rok tolik změn, že jsem je nestíhal na webu sdílet. ;-))