Josífkov - Spáleniště

Historie

Začíná již v době totality. Salesiáni hledali způsob, jak i v nepřízni společenských poměrů nabídnout dětem a mládeži prázdninové pobyty v duchu svého poslání. Tak vznikají „CHALOUPKY“. Jezdilo se nejen na chalupy salesiánů, ale i na fary a své rekreační chalupy půjčovalo i nemálo dobrých lidí.

Objekt ve Vysokém nad Jizerou zakoupili salesiáni koncem 70. let. Vlastně to byl pouze pozemek s vyhořelou chalupou, tedy spáleniště. A název Spáleniště již zůstal. Bylo rozhodnuto postavit na původních základech novou poloroubenou chalupu. Stavbu dostal na starost salesián pan Alfons Kováč (odkaz na stránky sdb.czodkaz na nekrolog). Posháněl materiál, našel a motivoval pomocníky a v roce 1988(?) stála hrubá stavba.

Prázdninoví brigádníci z řad kluků nevzpomínají zrovna s nadšením na to, jak je pan Kováč vyháněl ráno ze spacáků do práce. Dospělí muži naopak oceňují dobrou organizaci, milou lidskou i duchovní atmosféru i odbornou a otcovskou starostlivost pana Kováče. Ten však stále tvrdil, že nestaví on, ale dílo roste především díky přímluvě sv. Josefa a přál si, aby se jednou chalupě říkalo Josífkov. O to se nyní snažíme.

Popisek na zadní straně obou fotografií:
Dne 15. 8. 1992. Na Spáleništi – Alfons, Libeček, Hylenovi a další.

Pan Kováč se ujal díla jako čerstvý důchodce. Začátkem devadesátých let jej začala trápit choroba a v roce 1994 umírá. Stavební práce téměř ustaly. Chaloupky na Spáleništi sice probíhaly dál i v bojových podmínkách nedokončené stavby, ale objekt tím trpěl, byl postupně „vybydlován“. Salesiáni hledali někoho, kdo by se o chod chalupy staral a postupně dokončil vše nedodělané. Nakonec jsme se do problému vložili my, členové ze společenství salesiánů spolupracovníků (ASC) Praha-Dolní Počernice.

Chalupa je plně využívána v průběhu prázdninových dnů během celého roku spolu s mnohými víkendy, takže velmi dobře plní své poslání, kvůli kterému se postavila.

Těšíme se na to, že chalupu někdy využijete i vy.